25 yıllık tecrübe ve güven

Polyester film üzerinde katı halde bulunan mürekkep, hot foil kodlama makinesi üzerinde sıcak klişeler sayesinde ısıtılarak sıvı hale gelir ve etiket veya ambalaj yüzeyine basınçla temas ettirilerek, baskı sağlanır. Hot Foil çalışma sıcaklığı 130oC - 210oC arasındadır.

Termal transfer ribbon üç katmandan oluşur. Ribbonun orta kısmında film tabakası, bu tabakanın bir tarafında ısıyla sıvılaşan mürekkep, diğer tarafında da koruyucu tabaka bulunur. Polyester film üzerinde katı halde bulunan mürekkep, termal yazıcı kafa sayesinde ısıtılarak sıvı hale gelir ve etiket veya ambalaj yüzeyine transfer edilerek, baskı sağlanır. Mükemmel baskı kalitesinin sağlanabilmesi için, yazıcı,ribbon ve baskı yapılacak malzemenin uyumlu olması gerekir.

Her türlü ambalaj malzemesi veya etiket üzerine sıcak çelik klişeler vasıtasıyla sıcak baskı folyosu (hot foil) üzerindeki mürekkebi ambalaja transfer ederek kodlama yapmamızı mümkün kılan makinelerdir. Çelik hurufat ile tarih, parti no gibi değişkenlerin, Çinko, çelik veya pirinç klişe ile ürün bilgileri, barkod gibi bilgiler basılabilir. Kullanımı oldukça kolay, servis gereksinimi minimum olan, dayanıklı ve işletme maliyetleri oldukça düşüktür. Değişik baskı alanları ve hızları mevcuttur.

Her türlü ambalaj malzemesi veya etiket üzerine termal yazıcı kafa vasıtasıyla termal ribbon üzerindeki mürekkebi ambalaja transfer ederek kodlama yapmamızı mümkün kılan makinelerdir. Herhangi bir hurufat veya klişe kullanılmamaktadır. Zaman, tarih, parti no, barkod, grafik, logo veya ürün açıklamaları bilgisayar ortamında hazırlanarak yazıcıya gönderilir. Değişik baskı alanları ve hızları mevcuttur. Termal Kodlama makineleri IM ve CM olarak iki ana gruba ayrılır. IM (Intermittent Motion) ambalajın duraklamalı olarak paketleme yapan ambalaj makinelerinde kullanılır. Ambalajın durma anında baskı yapabilir. Örneğin dikey paketleme makinelerinin duraklamalı çalışanlarda kullanılabilir. CM (Continuous Motion) ambalajın sürekli olarak hareket halinde iken paketleme yapan ambalaj makinelerinde kullanılır. Ambalaj hareket halindeyken baskı yapabilir. Örneğin yatay paketleme (flowpack) makinelerinde kullanılabilir. Daha fazla bilgi için Termal Transfer Kodlama Makineleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Ürün veya koli etiketlerinizi bir bilgisayar programı sayesinde dizaynını yaparak baskı yapabileceğimiz yazıcılardır. Etiket yazıcısı ile termal yazıcı kafaları sayesinde her türlü etikete ribbon üzerindeki mürekkebi transfer ederek baskı alınabilir. Genel olarak barkodlu etiketler hazırlandığı için adı barkod yazıcısı olarak da bilinir. Etiket yazıcıları ile teknik özelliklerine göre değişik ebatlarda ve türde etiketlere baskı yapılabilir. Kuşe, Termal, PVC, PP, Silver, karton, akmaz kumaş etiketi (japon akmazı) etiketler kullanılabilir. Bilgisayar bağlantısı yazıcının teknik özelliklerine bağlı olarak bilgisayara USB, paralel, seri veya ethernet bağlantısı sağlanabilir. Yazıcı ile uyumlu etiket dizayn programı ile etiketleriniz dizayn edebilir, istediğiniz miktarda baskı alabilir, sonradan kullanmak üzere bilgisayarın hafızasına kaydedebilirsiniz. Ürün bilgileri, tarih, barkod, logo, grafik vs. bilgileri etiketinizin dizaynında kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza Windows sürücüleri yüklenirse diğer Windows uygulamalarından da (Word, Excel vs.) baskı alınabilir.

Yazıcı kafanın etikete veya folyoya paralel olarak baskı yaptığı yazıcılardır. Zebra, Argox, Datamax, Sato, Citoh, vb. marka etiket yazıcılarında flat head yazıcı kafası bulunmaktadır. Ribon satın alırken mutlaka yazıcı markanızı belirtmeniz gerekmektedir.

Hot foil kodlama makineleri sıcak çelik klişeler vasıtasıyla sıcak baskı folyosu (hot foil) üzerindeki mürekkebi ambalaja transfer ederek kodlama yapan makinelerdir. Genel olarak dikey paketleme / yatay paketleme makinelerine, etiket aplikatörlerinde montajı yapılarak kullanılabilir. Gıda, kozmetik, temizlik maddeleri, ilaç vb. üretimi yapan firmalarda ambalaj, kutu veya ürün etiketi üzerine üretim tarihi, son kullanma tarihi, parti no gibi değişken bilgilerin basılması için kullanılır. Tarih kodlama makinesi olarak diğer uygulamalara (inkjet, etiketleme vb.) nazaran daha çok tercih edilir. Bunun sebebi işletme maliyetlerinin ve servis gereksiniminin minimum düzeyde olmasıdır.

Termal transfer kodlama makineleri termal yazıcı kafası vasıtasıyla ribon üzerindeki mürekkebi ambalaja transfer ederek kodlama yapan makinelerdir. Genel olarak dikey paketleme / yatay paketleme makinelerine, etiket aplikatörlerinde montajı yapılarak kullanılabilir. Gıda, kozmetik, temizlik maddeleri, ilaç vb. üretimi yapan firmalarda ambalaj, kutu veya ürün etiketi üzerine üretim tarihi, son kullanma tarihi, parti no, barkod, ürün bilgisi, logo gibi değişken bilgilerin basılması için kullanılır. Tarih kodlama makinesi olarak diğer uygulamalara (inkjet, etiketleme vb.) nazaran daha çok tercih edilir. Bunun sebebi işletme maliyetlerinin, servis gereksiniminin oldukça düşük olması ve yazıcı kafanın yazdırma alanı içerisine bilgisayarda hazırladığımız her türlü metin, resim, barkod vb. ambalaj veya etiket üzerine yazdırmamızı sağlar.

Baskı kalitesini bir çok etken belirler, bunlar; - Makinenin fiziksel durumu ve performansı (Makinenin yılda en az bir defa bakım görmesi, conta ve o-ringlerinin değişmesi gerekmektedir. Makineye besleyen havanın temiz ve kuru olması gerekir) - Klişelerin temiz ve hasarsız olması - Baskı silikonun hasarsız olması - Baskı süresi ( yazıcı kafanın baskı yapılacak yüzeye temas zamanı ) - Hava basıncı - Baskı hızı - Yazıcı kafanın baskı yapılacak yüzeye göre dengesi ( yazıcı kafanın montajının yapıldığı aparatın dengesi ) - Sıcak baskı folyosunun (hot foil) kalitesi (bakınız: Orijinal sarf malzeme kullanmanın avantajları) - Baskı yapılacak ambalaj veya etiket malzemesi

Baskı kalitesini bir çok etken belirler, bunlar; - Makinenin fiziksel durumu ve performansı (Makinenin yılda en az bir defa bakım görmesi, conta ve o-ringlerinin değişmesi gerekmektedir. Makineye besleyen havanın temiz ve kuru olması gerekir) - Yazıcı kafanın temizliği ( yazıcı kafa temizliği sadece Isopropyl Alkol ile yapılmalıdır.) - Baskı silikonun hasarsız olması - Baskı süresi ( yazıcı kafanın baskı yapılacak yüzeye temas zamanı ) - Baskı Hızı - Hava basıncı - Yazıcı kafanın baskı yapılacak yüzeye göre dengesi ( yazıcı kafanın montajının yapıldığı aparatın dengesi ) - Ribon çeşidi ve kalitesi (bakınız: Orijinal sarf malzeme kullanmanın avantajları) - Baskı yapılacak ambalaj veya etiket malzemesi

Yazıcı kafanın etikete veya folyoya paralel olarak baskı yaptığı yazıcılardır. Zebra, Argox, Datamax, Sato, Citoh, vb. marka etiket yazıcılarında flat head yazıcı kafası bulunmaktadır. Yazıcı kafanın etikete veya folyoya belli bir açı ile baskı yaptığı yazıcılardır. Novexx, Avery ve TEC marka etiket yazıcılarında Near Edge tip yazıcı kafa bulunur. Yazıcı kafanın etikete veya folyoya dik olarak baskı yaptığı yazıcılardır. Bazı Eltron kart yazıcılarda True edge tip yazıcı kafa bulur.

Allen orijinal sarf malzemeleri, Allen Kodlama makineleri ile tümüyle uyumlu olarak dizayn edilmiş ve en yüksek endüstri standartlarında imal edilmiştir. Sadece Allen orijinal sarf malzemeleri ile en yüksek performansı yani en uzun ömür ve düşük maliyet verimliliğini elde edebilirsiniz. Makinenize süreklilik, dayanıklılık, güvenilirlik ve üstün baskı kalitesi sağlar. Orijinal olmayan sarf malzemeler kullanıldığında iyi olmayan baskı kalitesi ile birlikte yazıcının çalışan mekanik parçaları da zarar görebilir veya kullanım ömrü kısalabilir. Mekanik parçalarda aşınma/yıpranma artabilir. Orijinal olmayan sarf malzeme üzerindeki mürekkep tozları ısıya maruz kalmadığı halde makine içerisine veya çalışan mekanik aksama dökülerek zamanla mekaniğin çalışmasını zorlaştırarak makineye kalıcı zararlar verir. Aynı zamanda sarf malzeme de makinenin bir parçası gibi çalıştığı için orijinal olmayan sarf malzeme kullanımında makineniz garanti kapsamı dışında kalır. Orijinal sarf malzeme kullanmak teknik olarak her zaman daha az maliyetlidir.

Ürün çeşitlerimiz ile ilgili broşürü indirebilirsiniz.